
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Output Voltage | 41.58 V |
| Min Output Voltage | 970 mV |
| Output Current | 6 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Mount | SMD/SMT |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Case/Package | QFN |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Output Voltage | 970 mV to 41.58 V |
| Function | Step-Down |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
